1054 Budapest, Akadémia u. 16. fsz. 4.

TORCH (mozaikszó, a Toxoplasma, Rubeola, Cytomegalovirus és a Herpes simplex fertőzések kezdőbetűiből). A terhesség első harmádában a leggyakrabban előforduló embrionális károsodáshoz (vetéléshez) vezető anyai fertőzések.

Toxoplasma 

A toxoplasma (Toxoplasma gondii) egy olyan parazita, mely főleg a macska ürülékén keresztül kerül kapcsolatba az emberrel. Legfőbb teendő a prevenció, azaz a fertőző forrás elkerülése a várandós vagy potenciális kismama szempontjából.
-Megelőzés 
A terhes ne egyen nyers húst. Ne fogyasszon mosatlan zöldséget és gyümölcsöt. Miután alaposan megmosta a zöldségeket, szappannal mosson kezet. A macskaalmot lehetőleg kerülje el, amennyiben ez nem lehetséges, használjon maszkot az alomcseréhez. A macska váladékával sem szabad érintkezni, tehát ne hagyja, hogy az állat nyaldossa önt. Amennyiben ezeket a tanácsokat megfogadja, nem kell megválnia szeretett háziállatától.
-Kimutatás 
A szervezetben a fertőzéskor immunválasz alakul ki, mely a fertőzés elleni védelem része. Ennek az immunválasznak a jellegéből következtethetünk a fertőzés idejére. Legelőször az IgM, majd az IgA, ezt követően az IgG (immunglobulin) termelődik a szervezetben. Fertőzés kialakulásától számított két hónapon belül mindegyik IG növekvő koncentrációt mutat a vérben. Hat kilenc hónap elteltével az IgM-t és az IgA-t már nem lehet kimutatni, míg az IgG évekkel a fertőzést követően is kimutatható. Amíg az IgG megtalálható a vérben újabb fertőzés nem következik be, tehát az egyedüli IgG a védettség jele. Érdekes módon sokkal többen estek át toxoplasma fertőzésen, mint gondolnák, hiszen a fertőzés legtöbbször tünetmentesen (esetleg hőemelkedés, gyengébb közérzet) megy végbe. Saját beteganyagunkban a védettség 50 %-on felül kimutatható volt.
-Fertőzés terhességben
A terhesség első trimeszterében (első 12 hét) a fertőzés igen komoly fejlődési rendellenességeket okoz, mely legtöbbször végzetes, azaz vetélés következik be. Így terhesség ezen szakaszában felfedezett friss toxoplasma fertőzés terhességmegszakítást tesz szükségessé. A később bekövetkezett fertőzés esetén nem egyértelmű a magzati károsodás mértéke, sokszor csak kisebb elváltozások észlelhetők, mint jelentős magzatvíz szaporulat (polihydramnion), de a magzat sértetlen marad. A kezelés ilyen esetben antibiotikummal (Rovamycin) a terhesség szinte egész ideje alatt folyamatosan ajánlott.
Mindezekből világosan látszik, hogy a kivánt terhesség bekövetkezte előtt, vagy igen korai szakban célszerű vizsgálatot végezni.


Rubeola

A rubeola fertőzés a legveszélyeseb fertőzések közé tartozik a terhességben. Valószínűleg ennek köszönhető, hogy kb. 15 éve hazánkban is bevezették a gyerekek védőoltását, így óvodás és iskolás közösségekben ritkán fordul elő ez a betegség. Ennek következtében, hordozó hiányában, lényegesen ritkábban találkozhatunk a fertőzéssel, ezért sokkal kisebb veszélynek vannak már kitéve a kismamák. 
Amennyiben mégis bekövetkezik a fertőzés az első 8 hétben, nagyon nagy valószínűséggel maradandó fejlődési rendellenesség alakul ki az embrióban. Nyolc-12 hét között még mindig elég magas a kockázat ahhoz, hogy terhességmegszakítást indokoljon. A 12-16 hét között a magzati elváltozás valószínűsége csekély, ezt követően pedig szinte elhanyagolható.
A fertőzés kimutatása a Rubeola ellenes antigénnel történik. Ugyanazok az immunfaktorok (IgG,IgM) mutathatók ki, mint toxoplasma esetében. Amennyiben friss fertőzésre van gyanú, egy hét elteltével kontroll vizsgálat végzendő.
Mindezekből világosan látszik, hogy a kívánt terhesség bekövetkezte előtt, célszerű vizsgálatot végezni, amnnyiben a vizsgálat eredménye negatív, immunizálni lehet a terhesség vállalására készülő nőket.


Herpes simplex virus

A herpes simplex virus (HSV) bőr és nyálkahátya kontaktus, valamint cseppfertőzés útján terjed. A betegséget a szeméremtesten ill a hüvelyben megjelenő fájdalmas, viszkető, majd kifekélyesedő kelések jellemzik. Az első ízben jelentkező (primér) fertőzés direkt kontaktus útján a megszületendő magzatra igen veszélyes, ezért az aktív stádiumban lévő fertőzés esetében a császármetszés indokolt. A HSV fertőzés esetén a magzati fejlődési rendellenességek kockázata számottevően nem emelkedik. Koraterhességi HSV fertőzés során azonban magasabb spontán vetélési arányt figyeltek meg. A kezelésben elsődlegesen választandó szer az acyclovir (Zovirax, Virolex). A terhesség alatti alkalmazásról megoszlanak a vélemények, de a terhesség második és harmadik harmadában primer, generalizált HSP fertőzés esetén ajánlatos a kezelés, annál is inkább, mert a gyógyszer magzatkárosító voltára nézve semmiféle adat sincs.


Cytomegalovirus

A cytomegalovirus (CMV) a leggyakoribb magzati fertőzést okozó virus. Bár a szexuális úton terjedő betegségek közé sorolják, nem csak nemi úton terjed. A fertőzés gyakran tünetmentes. Magyarországon a nők 80 %-a szeropozitív, azaz átesett a fertőzésen. A szeronegatív terhesek 2-4 %-ában lehet számítani magzati fertőzésre. Hazánkban 100 újszülöttre jut egy CMV fertőzés. A fertőzés magzati tünetei változatosak. A magzatok 5%-a meghal, többnyire vetélés következik be. A magzati CMV fertőzések 10 %-a súlyos elváltozásokkal jár, melyek többnyire az agyat és az idegrendszert érintik. A súlyosság a fertőzés időpontjától függ. A terhesség első harmadában bekövetkezett fertőzés esetében az agy is károsodik.
Az anyai fertőzés legtöbbször tünetmentesen zajlik, ezért legtöbbször csak bizonyos ultrahangos jelek kelthetnek gyanút a magzat érintettségére, mint például az agyi meszesedés, hasüri szabad folyadék, máj és lépmegnagyobbodás. A fertőzés kimutatása az anyai vérből lehetséges, specifikus IgG és IgM meghatározásokkal. A CMV fertőzés kezelésére nincs lehetőség. A terhesség első felében felfedezett CMV fertőzés esetében terhességmegszakítás indokolt.


Varicella (bárányhimlő)

A bárányhimlő cseppfertőzés vagy direkt kontaktus útján terjed, lappangási ideje 10-21 nap. Minden 7500 terhességre jut egy bárányhimlős eset. Ha már átesett bárányhimlőn a terhes akkor nem jelent veszélyt ez a betegség (a terhes bárányhimlős egyénnel találkozik) a magzatra nézve. A nők kb 80 %-a vagy tudottan vagy un. csendes fertőzés formájában, de átesett már a fertőzésen és így védetté vált (ekkor kialakulnak a szervezetben az antitestek (IgG), melyeket vérvétel útján ellenőrízhetünk. Friss fertőzés esetén az IgM is pozitiv.

A magzatok érintettsége az anyai fertőzések 25%-ában fordul elő. Magzati károsodás azonban csak 2 %-ban következik be. A terhesség első harmadában bekövetkezett fertőzések esetében magasabb, 10 % a magzati érintettség. Tekintettel az ilyenkor kialakuló súlyos fejlődési rendellenességekre a terhességmegszakítás a 12. hétig indokolt. A terhesség 20. hetétől nem jelent veszélyt a fertőzés a magzatra nézve, még akkor sem, ha a terhes ténylegesen bárányhimlős beteg. A terhesség utolsó heteiben lezajló fertőzés is súlyosan veszélyezteti a magzatot, ill. újszülöttet. Ilyenkor az újszülött elkülönítése és az immunglobulin kezelés javallt, ennek ellenére a halálozás elérheti a 20 %-ot.

Parvovirus B19 (lepkehimlő, pillangóvírus, 5. betegség)

Általában gyerekekben jelentkező betegség, de felnőtteket is megbetegíthet.Cseppfertőzéssel terjed, általában lázzal jár és 5-10 napig tart, a lappangási idő 7-21 nap is lehet. Leginkább a tünetek megjelenése előtt fertőz, amikor már a tünetek megjelennek olyan kicsi a fertőzési veszély, hogy az elkülönítésnek már nincs értelme. Influenza szerű tüneteket okoz, majd pár nap után megjelennek az arcon a pillangó alakú piros foltok, melkason és háton a kiütések.  Izületi fájdalmak is megjelenhetnek (kéz, csukló, térd).  Előfordulhat vérszegénység is, ami enyhe és rövid ideig tart. Vannak akiknél egyáltalán nincsenek tünetek, de mégis átesik a fertőzésen, hozzávetőlegesen 40-50 %-ban a felnőtt lakosság immunissá válik a fertőzésre.
A terhességi parvovírus fertőzés magzati hydrops fetalis kialakulásához vezethet a súlyos vérszegénység következtében, előfordulhat ennek következtében vetélés és magzati halálozás.A magzati veszteség kb. 10%, amennyiben a fertőzés a 20. hét előtt (különösen a 14-20 hét között) alakul ki, de csekély ha a 20 hét után.  Nincs direkt bizonyíték arra, hogy a Parvovirus magzati fejlődési rendellenességet okozna. A fertőzés csak az estek 30%-ában jut a magzatba és csak kb 1-2 %ban okoz magzati hydrops betegséget.

Hüvelyi fertőzések

A hüvelyi gombás fertőzés (Candida albicans) Gombás fertőzés a terhesek  32% -ában jelentkezhet a terhesség során. Nem mindíg okoz panaszokat és csak akkor kell kezelni, ha panaszok ezt megkívánják. Ilyenkor lokális hüvelyi gomba elleni kezelést lehet csak adni, a szájon át történő kezelés (Fluconazole-Diflucan) nem lehetséges, mert magzati károsodásokhoz  vezethet.

 B csoportos Streptococcus (GBS, Group B) A streptococcus egy baktérium, melyet a terhesek kb. 15-20% -a hordoz (főleg a hüvelyben) de egyáltalán nem okoz problémát és nem is kell kezelni. A szülés során a magzat azonban könnyen megfertőződhet, és súlyos tüdőgyulladás tud kialakulni, ezért a szülés megindulásakor antibitikumot kell adni a kismamának, ha a 36-37 héten elvégzet hüvelytenyésztés vizsgálat pozitívnak bizonyul.